Widzę, że w internetach dalej krąży pewien krzywdzący mit, który przyczynia się w dużej mierze do tego, że ludzie nie mogą wyzdrowieć z tężyczki.
Powiedzmy to sobie w zrozumiały i konkretny sposób.
NIE tężyczka utajona NIE oznacza niedoborów magnezu.
Tężyczka utajona jest to zespół objawów wynikających z tytułu niedoborów na poziomie komórkowym pierwiastków odpowiedzialnych za prawidłową pracę układu nerwowego. Wspomnianych niedoborów nie widać w wynikach laboratoryjnych...stąd nazwa utajona.
Powtórzmy to jeszcze raz. Tężyczka utajona - niedobory pierwiastków odpowiedzialnych za prawidłową pracę układu nerwowego.
Ktoś może mieć niedobory magnezu i wtedy ten magnez pomoże objawowo. Ktoś inny może mieć niedobory wapnia i wtedy magnez będzie szkodzić, a wapń pomagać. Jeszcze innemu potrzeba witamin z grupy B lub wszystkich wymienionych pierwiastków. Kwestia całkowicie indywidualna.
To, że statystycznie wielu (nie wszystkim) osobom w naszym kraju ten magnez pomaga, na niektóre objawy wynika tylko i wyłącznie z tego, że dieta większości Polaków jest niedoborowa w ten pierwiastek i według niektórych badań naukowych dotyczy to nawet 90% z nas.
Jednakże! Z zasady, ponownie tężyczka nie oznacza niedoborów magnezu, po prostu my Polacy w większości źle się odżywiamy i trzeba w końcu zacząć to różnicować.
Wielu ludzi dalej jest krzywdzona tym mitem, suplementuje magnez i później widzimy posty wspominające o tym, że gorzej się po nim czują lub pojawiają się zapytania, czy magnez może szkodzić ? Właśnie dlatego tak się dzieje. Być może nie jest problemem magnez, a inny pierwiastek odpowiedzialny za układ nerwowy.
Tężyczka = niedobory pierwiastków odpowiedzialnych za prawidłową pracę układu nerwowego.
Tutaj aktualizacja artykułu po jego udostępnieniu. Padło pytanie, jakie to dokładnie są te najważniejsze pierwiastki odpowiedzialne za pracę układu nerwowego ?
Wapń
Wszystkie witaminy z grupy B, a jest ich 12.
Potas
Magnez
Witamina C
Cynk
Mangan
Miedź
Żelazo
Witamina D
Jod
Witamina E
Jak sami Państwo widzą, nie bez powodu zaznaczam na każdym kroku, że jedyną skuteczną formą uzupełniania niedoborów jest dieta, gdyż tylko ona jest w stanie uzupełnić wszystko, czego nasz organizm potrzebuje w odpowiednich ilościach. Liczba mikroskładników jest za duża, żeby można było, to wszystko suplementować. Nawet jeżeli komuś się uda zmieścić te kilkadziesiąt tabletek dziennie, to prawdopodobieństwo chorób żołądka jest bardzo wysokie, a więc mija się to z celem.
Teraz przejdźmy dalej.
Dlaczego nie widać tego w wynikach laboratoryjnych = patrz link powyżej.
NIE, tężyczka jawna nie oznacza niedoborów wapnia. Po prostu statystycznie większość przypadków. tych nielicznych i przestarzałych prac naukowych analizujących pacjentów z tężyczką jawną to osoby po wyciętej tarczycy, która jest mocno skorelowana z gospodarką wapniową, ale może to dotyczyć również magnezu w przypadku np. poważnych schorzeń nerek.
Zastanów się, jak zjadasz w ostatnich latach. Jeżeli np. unikasz nabiału i nie uzupełniasz ze szczególną uwagą wapnia z innych źródeł, możesz mieć niedobory tego pierwiastka. Powtórz teraz tę analizę w przypadku pozostałych mikroskładników odpowiedzialnych za działanie układu nerwowego i po części masz odpowiedź, czego może Ci brakować.